BIEG DLA 10 – 10 KM+
START 28.05.2022 godz. 14:00

Dystans: 10,5 km
Przewyższenie: +/- 565,6 m

 

Bieg dla Szkoły Podstawowej nr 10 to strzał w 10-tkę dla wszystkich tych, którzy zaczynają swoją przygodę z bieganiem i chcieliby sprawdzić swoje możliwości w warunkach jakże innych od miejskiego zgiełku, asfaltu, chodników i spalin. To świetna okazja, do dotlenienia organizmu, przećwiczenia koordynacji ruchów i obcowania z przyrodą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Start z terenu tytułowej szkoły nastąpi o godzinie 14:00 28 maja 2022 roku.

Leśne drogi i ścieżki powiodą Was pętlą w okolicę Łężyc, następnie doliny Zagórskiej Strugi, a na powrocie poprowadzą wzdłuż jednostki wojskowej (z intrygującymi instalacjami radiowymi) w stronę mety.

Kto wie, może ten dystans stanie się dla Was początkiem ultra przygody?

Serdecznie zapraszamy!

*Trasa może ulec delikatnym korektom ze względu na wytyczne Lasów Państwowych

ZAPISZ SIĘ TUTAJ

ITRA –  1 PKT

GÓRSKIE – 4 PKT

SŁONECZNE POPOŁUDNIE 22 KM+
START 28.05.2022 godz. 13:00

Dystans: 21,7 km
Przewyższenie: +/- 770 m m

Zasmakowałaś/zasmakowałeś już biegania w terenie? Nie zadowala Cię już dystans 10 km? Zmierz się z naszym półmaratonem SŁONECZNE POPOŁUDNIE! To bieg, który ma NAJWYŻSZY współczynnik przewyższeń wśród naszej festiwalowej piątki. Jak to możliwe? To proste – trasa wiedzie po najbardziej zróżnicowanym pod względem rzeźby terenie. Ostre podbiegi, strome zbiegi i nieliczne, w miarę płaskie odcinki, w połączeniu z pięknymi widokami, dadzą Ci wielką satysfakcję z pokonania tego dystansu.
Start z terenu Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi przewidziany jest na godzinę 13:00. Z wyjątkiem krótkiego początkowego odcinka i dobiegu do mety całość trasy to leśne drogi i ścieżki w okolicach doliny Zagórskiej Strugi. Na 13,8 kilometrze zaplanowaliśmy punkt żywieniowy (okolica Starej Piły). Jeżeli tak jak ostatnio, we znaki da się upał, to przypominamy, że trasa biegu dwukrotnie przecina Zagórzankę – darmowa ochłoda zapewniona 🙂
Spotkajmy się w maju!

*Trasa może ulec delikatnym korektom ze względu na wytyczne Lasów Państwowych

ZAPISZ SIĘ TUTAJ

RZEŚKI RANEK 50 KM+
START 28.05.2022 godz. 07:00

Dystans: 50,4 km
Przewyższenie: +/- 1530 m

 

RZEŚKI RANEK to średni dystans Festiwalu Biegowego Ultra Way. Choć dwukrotnie krótszy od W BLASKU KSIĘŻYCA i ponad trzykrotnie krótszy od PORANKU NA PLAŻY, to jednak stanowi esencję terenowych trudności, które czekają na ultrasów. Skupia w sobie najbardziej górzyste odcinki dłuższych biegów. Na tej trasie nie zaznacie zbyt wiele odpoczynku na płaskich odcinkach. Bieg odbywa się niemal w całości w bujnych lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, z nielicznymi odcinkami po asfalcie. Reszta to gruntowe drogi, zarastające ścieżki a nawet bezdroża, a wszystko oczywiście należycie oznakowane.
Wystartujecie o godzinie 7:00 ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi. Po krótkim, miejskim odcinku, zanurzycie się w zielonym gąszczu i skierujecie się w stronę Łężyc. Dalej będziecie posuwać się w górę doliny Zagórskiej Strugi. Po przekroczeniu potoku, zapewniającego chętnym darmowe chłodzenie, zawrócicie w stronę Rumi, ale parę kilometrów dalej odbijecie w lewo w stronę Zbychowa, gdzie na 20-tym kilometrze będzie na was czekał pierwszy punkt żywieniowy.
Teraz kolejnymi krętymi drogami i ścieżkami skierujecie się na północ, pokluczycie po lesie w okolicach Gniewowa i Redy, a pod koniec 37-go kilometra napotkacie 2-gi punkt żywieniowy w Redzie-Marianowie.
Choć najwyżej położone odcinki trasy będą już za wami, to jednak szykujcie się na kolejną huśtawkę góra-dół, góra-dół. I tak aż do mety, którą osiągniecie nie tylko zmęczeni, ale i nasyceni pięknymi widokami.

*Trasa może ulec delikatnym korektom ze względu na wytyczne Lasów Państwowych

ZAPISZ SIĘ TUTAJ

ITRA –  2 PKT

GÓRSKIE – 3 PKT

UTMB – QUALIFIER 50K

ITRA –  4 PKT

GÓRSKIE – 2 PKT

UTMB – QUALIFIER 100K

W BLASKU KSIĘŻYCA 100 KM+
START 27.05.2022 godz. 23:00

Dystans: 102,6 km
Przewyższenie: +/- 1920 m

 

To cieszący się sporym zainteresowaniem bieg ultra Festiwalu Biegowego ULTRA WAY. Pełne 100 km, czyli dla wielu ultrasów minimum biegów ultra, a dla innych marzenie do pokonania pierwszej lub kolejnej setki. Trasa o średnim stopniu trudności. Nie obfitująca w szczególnie  techniczne odcinki i duże przewyższenia, jednak nie należy jej lekceważyć. Początek trasy w szczególności wymaga od Was ostrożności w forsowaniu tempa, aby mieć siły na delektowanie się kolejnymi kilometrami trasy.

Jedyny start poza centrum zawodów, bo nad malowniczo położonym Jeziorem Dobrym przy drodze 218. Bieg zaczyna się w samym środku dzikich terenów Puszczy Darżlubskiej obfitującej w zwierzynę płową, ale również wilki i rysie, a nawet i żubry. Wiosenna, kaszubska noc może być przyjemnie ciepła, ale równie dobrze przenikliwie chłodna. Tuż po starcie przekroczycie drogę krajową nr 218 i  zanurzycie się w mrocznych lasach porastających pagórkowaty wschodni brzeg Jeziora Żarnowieckiego. To bardzo wymagający teren. Szczęściarzom i tym, którzy potrafią się zachować cicho na pewno w blasku czołówek uda się zobaczyć spokojnie spędzające noc stadka jeleni. To zapomniane (na szczęście) tereny dla turystyki pieszej i rowerowej. Dzięki temu jest tu na prawdę dziko i czysto. Dlatego podobnie jak na pozostałych miejscach trasy postarajcie się zachować porządek i zostawić te miejsca takimi jakie je zastaliście. Jeśli niebo będzie czyste, w świetle gwiazd zobaczycie gdzieś w dole teren niedokończonej elektrowni jądrowej w okolicach Kartoszyna, a nieco dalej zdobędziecie Zamkową Górę z wałem prastarego grodziska na szczycie.

Kolejna część trasy prowadzi przez małą, aczkolwiek historyczną wieś Żarnowiec. Najbliższe kilometry to tereny raczej płaskie (mimo wszystko uważajcie i nie potknijcie się o Diabelski Kamień) i często odkryte, więc jeśli nad ranem traficie na pogodę wietrzną to lepiej ubierzcie wiatrówki bo na pewno wymarzniecie. Pierwszy czekający na was punkt żywieniowy to ….. km i miejscowość Krokowa z okazałym zamkiem rodziny hrabiego von Krockow. Stamtąd, przez Jastrzębią Górę z „Gwiazdą Północy”, czyli najdalej na północ wysunięty kraniec Polski, i Rozewie, brzegiem morza dotrzecie w końcu w okolice portu rybackiego we Władysławowie. Tu rozstaniecie się z otwartym morzem i plażą, by po pokonaniu kilku ulic dzielnicy portowej osiągnąć punkt żywieniowy nr 2 na …. km. Tu szlak kieruje się prosto na południe, wzdłuż Zatoki Puckiej, zwanej przez lokalsów Pucyfikiem. Za Puckiem zacznie najbardziej widowiskowy odcinek trasy, bo prowadzący klifami nadmorskimi. Miniecie zamek w Rzucewie i dobiegniecie do historycznego i bardzo starego miejsca. To osada Łowców Fok, gdzie znajduje się punkt żywieniowy nr 3 na … km. Dalej pobiegniecie niebieskim szlakiem. Trasa zaczyna ponownie falować, zaliczycie mniejsze i większe wzniesienia. Po przecięciu drogi krajowej nr 6 ponownie wbiegniecie do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Niedługo osiągniecie kolejny, czwarty punkt żywieniowy w Redzie Marianowie na …. km. Przed wami jeszcze sporo wzniesień, gdyż trzeba będzie ominąć położoną w dolinie Zagórskiej Strugi dzielnicę Rumi – Szmeltę. W sąsiedztwie jednostki wojskowej czeka na was ostatnie wzniesienie schowane w lesie, długi zbieg, a na jego końcu upragniona meta, medal, przyjaciele i ciepła strawa! Trasa nie jest wbrew pozorom łatwa i wymaga doświadczenia w biegach ultra. Wcale nie jest taka płaska, jak niektórzy, w szczególności z południa Polski, sądzą o biegach nadmorskich. Szczególnie pierwsze i ostatnie kilometry to ciągłe podbiegi i zbiegi, a bieg brzegiem morza po mokrym i uciekającym spod nóg piasku też ma swoją cenę… Mamy nadzieję, że was nie wystraszyliśmy 🙂 Setka jest Wasza!

*Trasa może ulec delikatnym korektom ze względu na wytyczne Lasów Państwowych

ZAPISZ SIĘ TUTAJ

PORANEK NA PLAŻY 160 km+
START 27.05.2022 godz. 11:00

Dystans: 162,4 km
Przewyższenie: +/- 3560 m

To koronny bieg ultra Festiwalu Biegowego ULTRA WAY. Bardzo wymagająca pod względem długości i trudności pokonywanych terenów. 100 mil to wielka, budząca respekt gratka na biegowej mapie Polski, a tym bardziej północnych krańców naszego kraju. Dla ultra biegaczy to przede wszystkim wyzwanie i wielka przygoda.

Start tradycyjnie w Szkole Podstawowej nr 10 w Rumi 27 maja jeszcze przed południem. Pierwsze kilkanaście kilometrów pobiegniecie wzniesieniami morenowymi Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego między Rumią i Redą. Mimo bliskiego sąsiedztwa Trójmiasta spotkacie się z wieloma mało uczęszczanymi ścieżkami i bezdrożami, przemierzanymi często jedynie przez zwierzynę płową. Na około 20 km dotrzecie do Zbychowa, gdzie znajduje się pierwszy punkt żywieniowy. Następnie trasa poprowadzi czarnym szlakiem z urozmaiconą rzeźbą terenu w okolice Wejherowa i Redy. Po opuszczeniu TPK przekroczycie drogę krajową nr 6 i dobiegacie do drugiego punktu odżywczego na 37 km, w dzielnicy Redy o uroczej nazwie Betlejem, przy ulicy Karłowicza.

Po opuszczeniu PK odżywczego nr 2 zanurzycie w Puszczę Darżlubską, gdzie rzeźba terenu zmienia się na mniej pofałdowaną, co nie znaczy, że zabraknie tu wymagających podbiegów. Jeszcze przed PK odżywczym nr 3 trasa poprowadzi was przez wyjątkowe miejsce – Groby Piaśnickie. Po minięciu wsi Piaśnica i Dąbrowa dotrzecie do malowniczego, malutkiego Jeziora Dobrego. Po obiegnięciu go osiągniecie 3 PK odżywczy na 60 km. Tu dobrze będzie się zaopatrzyć w prowiant i napoje, bo następny PK odżywczy będzie dopiero za 25 km, a czeka Was ciemna kaszubska noc, która może być przyjemna i ciepła, ale równie dobrze chłodna i wymagająca. Po opuszczeniu PK odżywczego wkroczycie na Wysoczyznę Żarnowiecką. Do pokonania będą lasy i wzniesienia położone nad Jeziorem Żarnowieckim. To bardzo wymagający teren. Szczęściarzom i tym, którzy potrafią się zachować cicho na pewno w blasku czołówek uda się zobaczyć spokojnie spędzające noc stadka jeleni. To zapomniane (na szczęście) tereny dla turystyki pieszej i rowerowej. Dzięki temu jest tu na prawdę dziko i czysto. Dlatego podobnie jak na pozostałych miejscach trasy postarajcie się zachować porządek i zostawić te miejsca takimi jakie je zastaliście. Wysoczyzna Żarnowiecka, a w szczególności lasy nad Jeziorem Żarnowieckim to bardzo urozmaicona rzeźba terenu – na pewno Wam się spodoba. Jeśli niebo będzie czyste, w świetle gwiazd zobaczycie teren niedokończonej elektrowni jądrowej w okolicach Kartoszyna, a nieco dalej zdobędziecie Zamkową Górę z wałem prastarego grodziska na szczycie.
Kolejna część trasy prowadzi przez małą, aczkolwiek historyczną wieś Żarnowiec. Najbliższe kilometry to tereny raczej płaskie (mimo wszystko uważajcie i nie potknijcie się o Diabelski Kamień) i często odkryte, więc jeśli nad ranem traficie na pogodę wietrzną to lepiej ubierzcie wiatrówki bo na pewno wymarzniecie. Kolejny PK odżywczy, już nr 4 to 85 km i miejscowość Krokowa z okazałym zamkiem rodziny hrabiego von Krockow. Stamtąd, przez Jastrzębią Górę z „Gwiazdą Północy”, czyli najdalej na północ wysunięty kraniec Polski, i Rozewie, brzegiem morza dotrzecie w końcu w okolice portu rybackiego we Władysławowie. Tu rozstajecie się z otwartym morzem i plażą, by po pokonaniu kilku ulic dzielnicy portowej osiągnąć PK odżywczy nr 5 na 111 km. Tu szlak kieruje się prosto na południe, wzdłuż Zatoki Puckiej, zwanej przez lokalsów Pucyfikiem. Za Puckiem zacznie najbardziej widowiskowy odcinek trasy, bo prowadzący klifami nadmorskimi. Miniecie zamek w Rzucewie i dobiegniecie do historycznego i bardzo starego miejsca. To osada Łowców Fok, gdzie znajduje się PK odżywczy nr 6 na 126 km. Dalej pobiegniecie niebieskim szlakiem. Trasa zaczyna ponownie falować, zaliczycie mniejsze i większe wzniesienia. Po przecięciu drogi krajowej nr 6 ponownie wbiegniecie do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Niedługo osiągniecie kolejny, siódmy PK w Redzie Marianowie na 150 km. Przed wami jeszcze sporo wzniesień, gdyż trzeba będzie ominąć położoną w dolinie Zagórskiej Strugi dzielnicę Rumi – Szmeltę. W sąsiedztwie jednostki wojskowej czeka na was ostatnie wzniesienie schowane w lesie, długi zbieg, a na jego końcu upragniona meta, medal, przyjaciele i ciepła strawa! Trasa nie jest wbrew pozorom łatwa i wymaga doświadczenia w biegach ultra. Wcale nie jest taka płaska, jak niektórzy, w szczególności z południa Polski, sądzą o biegach nadmorskich. To nie będzie spacerek z uśmiechem na ustach, a przynajmniej nie cały czas. Obiecujemy…

*Trasa może ulec delikatnym korektom ze względu na wytyczne Lasów Państwowych

ZAPISZ SIĘ TUTAJ

ITRA –  5 PKT

GÓRSKIE – 2 PKT

UTMB – QUALIFIER 100M