SZYBKA SARNA 10 km+

Dystans 10,2 km
Przewyższenie +/- 248 metrów
Limit na pokonanie dystansu 3 godzin.

 

To najkrótszy dystans Zimowego Festiwalu Biegowego ULTRA WAY. W sam raz, by zasmakować biegania w terenie, zmierzyć się z niekoniecznie przyjaznymi warunkami pogodowymi, z dala od bieżni automatycznej w zaciszu klubu fitness.

Wystartujecie o godzinie 13:00, 15-go stycznia 2022 r z terenu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Wejherowie (ul. Przyjaźni). Leśnie ścieżki poprowadzą Was do dolinki Potoku Pętkowickiego, przetniecie ul. Strzelecką, miniecie po lewej urokliwy staw i zaczniecie podbiegi. Za jakiś czas po prawej ujrzycie pole golfowe. Może znajdziecie pod nogami jakąś zagubioną piłeczkę golfową? W okolicy rezerwatu Lewice osiągniecie najwyższy punkt trasy – 144,8 m n.p.m. Stamtąd powoli będziecie się szykować do powrotu w stronę Wejherowa. Przebiegniecie przez wzgórze Syjon i wąskim zbiegiem dotrzecie ponownie do Potoku Pętkowickiego. W drodze powrotnej również trzeba będzie pokonać ul. Strzelecką, skręcając za nią w prawo do lasu. Jeszcze kilka zakrętów, zbieg w stronę zabudowy miejskiej i dotrzecie do mety. Za Wami będzie ponad 10 km biegu, czyli… ćwierć maraton. Brzmi dumnie! Nie ma wątpliwości, że po pokonaniu tego dystansu polubicie biegi terenowe i spotkamy się na bardziej wymagających trasach!

PÓŁ DZIKA 27 KM

Dystans 21,9 km

Przewyższenie +/- 637 metrów

Limit na pokonanie dystansu 4 godzin.


Terenowy półmaraton to kolejna festiwalowa propozycja zimowej aktywności na świeżym powietrzu. Rozpoczęcie zostało wyznaczone na godzinę 12:00, 15-go stycznia 2021 r. To okazja dla bardziej wytrwałych do zmierzenia się z zimowymi warunkami natury, w tym z szybko zapadającym zmrokiem, ale jednocześnie do poznania pięknych wejherowskich lasów.

Start zlokalizowany będzie w Parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie. Początek trasy będzie łaskawie płaski, ale już po kilkuset metrach zacznie się to, co lubicie najbardziej: górki 🙂 Trasa poprowadzi was kolejnymi morenowymi grzbietami i dolinkami, aż do doliny potoku Cedron, w okolicy polany Młynki. Zacznie się łagodny podbieg do Jeziora Wyspowo, które osiągniecie po ponad 8-miu kilometrach od startu. Tam czekać Was będzie płaski odcinek wzdłuż zachodniego brzegu akwenu. Być może tafla jeziora będzie zamarznięta, ale nie polecamy skracania trasy w ten sposób 🙂 Mniej więcej w połowie półmaratonu zaliczycie najwyższy punkt szlaku – 196 m n.p.m. Następnie dotrzecie do pięknego o każdej porze roku Jeziora Borowo, gdzie trochę Was podkarmimy, a jeśli będzie śnieg, to może i bałwana razem ulepimy…

Po odnowieniu sił witalnych wyruszycie z powrotem do Wejherowa, ale inną drogą. Przed Wami jeszcze sporo zbiegów i podbiegów, ostrych zakrętów i zmian podłoża. Niedaleko mety przebiegniecie przez wzgórza Syjon, Wolności i Kalwaria, by po kilku kolejnych zakrętach i zbiegu w kierunku miasta osiągnąć metę, zlokalizowaną na terenie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Wejherowie ( (ul. Przyjaźni). Na pewno nie pożałujecie, jeśli zdecydujecie się na start na tym dystansie. Zapraszamy!

TROPEM RYSIA 42 KM+

Dystans 42,6 km

Przewyższenie +/- 1180 metrów

Limit na pokonanie dystansu 8 godzin.

 

 

Królewski dystans, ale rozgrywany w leśnej scenerii, na gruntowych drogach i ścieżkach, z przewyższeniami niewyobrażalnymi dla amatorów biegów ulicznych, dodatkowo w warunkach zimowych, to coś w sam raz dla twardzieli (i twardzielek).

Początek biegu został wyznaczony na godzinę 8:00, 15-go stycznia 2022 r., a start zlokalizowany będzie w Parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie. Zaczniecie po płaskim, ale już po kilkuset metrach ujrzycie to, co lubicie najbardziej: górki 🙂 Trasa poprowadzi was kolejnymi morenowymi grzbietami i dolinkami, aż do doliny potoku Cedron, w okolicy polany Młynki. Zaczną się dalsze podbiegi i leśne widoki, ale będziecie też mieć okazję rzucić okiem na rozległą przestrzeń pól wokół Zbychowa. Dalej, na powrót w lesie, droga zamieni się w malowniczą ścieżkę wijącą się skrajem głębokiej doliny, której dnem biegnie asfaltowa szosa z Redy do Zbychowa. Na ten odcinek szykujcie wszystko, co może Wam służyć do robienia fotek, bo miejsce i Wasza obecność w nim warte są uwiecznienia.

Kolejne zbiegi, podbiegi i zawijasy trasy wyprowadzą Was do doliny Zagórskiej Strugi. Na 18 kilometrze przebiegniecie przez mostek (zakładamy, że będzie tam w dniu biegu), skąd już niedaleko do punktu kontrolnego (18,1 km), zlokalizowanego na leśnym parkingu o wdzięcznej nazwie Piekiełko… Po wybiegnięciu z punktu ruszacie na mała 4 kilometrową pętle po okolicznych wzniesieniach, aby ponownie przybiec w okolice pierwszego punktu żywieniowego. Najbardziej spragnieni i głodni będą mogli ponownie skorzystać ze strawy i napitku.

Napojeni i nakarmieni ruszycie w dalszą drogę starym brukiem, pamiętającym jeszcze pruskie czasy. Poprowadzimy Was lasami i polami do ukrytego w lesie Jeziora Bieszkowickiego. W jego rejonie będziecie mieli do czynienia z najwyższym punktem trasy – 219 m n.p.m.

Pokręcicie się po leśnych ścieżkach po to, by zbliżyć się do Jeziora Rębówka. Ledwie miniecie urokliwe leśne oczko wodne, a już dotrzecie do kolejnej wodnej atrakcji naszego maratonu –najdłuższego i pięknego o każdej porze roku Jezioro Borowo. Podążycie jego momentami wysokim, wschodnim brzegiem. Możliwe, że do bodźców wzrokowych dołączą do Was także te węchowe, a to dlatego, że zbliżać będziecie się do punktu kontrolnego na leśnym parkingu w bezpośrednim sąsiedztwem jeziora, gdzie Was podkarmimy.

Po odnowieniu sił witalnych wyruszycie w kierunku Wejherowa. Przed Wami jeszcze sporo zbiegów i podbiegów, ostrych zakrętów i zmian podłoża. Niedaleko mety przebiegniecie przez wzgórza Syjon, Wolności i Kalwarię i ostatnimi zakrętami dotrzecie do mety zlokalizowanej na terenie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Wejherowie (ul. Przyjaźni). To co, skusicie się?

ITRA – 2 PKT
GÓRSKIE – 4 PKT

UTMB – QUALIFIER 50K

ITRA – 3 PKT

Górskie – 3 PKT

UTMB – QUALIFIER 50K

NOCNY JELEŃ 66 KM+

Dystans 66,7 km

Przewyższenie +/- 1858 metrów

Limit na pokonanie dystansu 12 godzin.

 

Koronny dystans Zimowego Festiwalu Biegowego ULTRA WAY. Dodatkowe 24 kilometry ponad maraton, dodatkowe urokliwe miejsca i dodatkowy wysiłek – oto, co czeka na śmiałków, którzy podejmą to wyzwanie, startując w głębokich ciemnościach, 15-go stycznia 2022, o godzinie 4:00 z Parku Miejskiego im. Majkowskiego w Wejherowie.

Początek trasy będzie płaski, ale już po kilkuset metrach zacznie się to, co lubicie najbardziej: górki 🙂 Poprowadzimy was kolejnymi morenowymi grzbietami i dolinkami, aż do doliny potoku Cedron, w okolicy polany Młynki. Zaczną się kolejne podbiegi i leśne widoki, ale będziecie też mieć okazję rzucić okiem na rozległą przestrzeń pól wokół Zbychowa. Dalej, na powrót w lesie, droga zamieni się w malowniczą ścieżkę wijącą się skrajem głębokiej doliny, której dnem biegnie asfaltowa szosa z Redy do Zbychowa. Na tym odcinku pójdzie w ruch wszystko, co może Wam służyć do robienia fotek, bo miejsce i Wasza obecność w nim warte są uwiecznienia.

Dalsze zbiegi, podbiegi i zawijasy trasy sprowadzą Was do doliny Zagórskiej Strugi. Przebiegniecie przez mostek (zakładamy, że będzie tam w dniu biegu), skąd już niedaleko do punktu kontrolnego (18,0 km), zlokalizowanego na leśnym parkingu o wdzięcznej nazwie Piekiełko…

Napojeni i nakarmieni ruszycie w dalszą drogę starym brukiem w stronę Rumi, ale nie ujrzycie zbyt wiele oznak cywilizacji, bo pogonimy Was do lasu! Licznymi podbiegami i zbiegami, istnym galimatiasem leśnych traktów, powiedziemy Was do malowniczej doliny górnego odcinka Zagórskiej Strugi. Z zapasem błota pod podeszwami wybiegniecie na polanę koło leśniczówki Piekiełko, by ponownie wrócić w okolice punktu żywieniowego. Tu bardzo spragnieni i głodni będą mogli powtórnie skorzystać z ciepłej strawy i napitku. W dalszej części będziecie przeć leśnymi zawijasami w stronę Jeziora Okuniewo. Tam, na parkingu w pobliżu jeziora będzie zlokalizowany nasz drugi punkt kontrolny, na którym będzie okazja się posilić i odpocząć.

Ruszycie dalej na północny zachód, gdzie w sąsiedztwie luźnych zabudowań Radowskich i Grabowca (Szemud) osiągniecie najwyżej położony odcinek trasy – 234 m n.p.m. A później czas na… leśne jeziora! Jako pierwszy ukaże się Wam Zawiat, później Rębówka – urokliwe oczko wodne. Wreszcie ujrzycie ostatnie już na szlaku, piękne o każdej porze roku Jezioro Borowo. Podążycie jego momentami wysokim, wschodnim brzegiem do punktu kontrolnego, gdzie Was podkarmimy.

Po odnowieniu sił witalnych wyruszycie w kierunku Wejherowa. Przed Wami jeszcze sporo zbiegów i podbiegów, ostrych zakrętów i zmian podłoża. Niedaleko mety przebiegniecie przez wzgórza Syjon i Wolności, a po przecięciu ulicy Strzeleckiej, łukiem przez wzgórze Kalwaria dotrzecie do mety, która zlokalizowana jest na terenie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Wejherowie (ul. Przyjaźni). Takie to będzie zimowe ultra!