SZYBKA SARNA 10 km+

Dystans: 10 km+
Przewyższenie: +/- 242 m

 

  To najkrótszy dystans zimowego festiwalu biegowego. W sam raz, by zasmakować biegania w terenie, zmierzyć się z niekoniecznie przyjaznymi warunkami pogodowymi, z dala od bieżni automatycznej w zaciszu klubu fitness.

   Wystartujecie o godzinie 13:00, 15-go stycznia 2022 r, nieopodal harcerskiej bazy “Cedron” w Wejherowie, z narożnika ulic Hallera i Kalwaryjskiej. Mimo, że przed Wami krótka trasa (zależy dla kogo 😉), to zobaczycie klika interesujących miejsc, poczynając od jednej z kaplic znanej na całym Pomorzu kalwarii wejherowskiej. Za nią skręcicie do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Leśnie ścieżki poprowadzą was przez niewielkie, ale strome wzniesienie do dolinki Potoku Pętkowickiego. Okrążycie urokliwy staw i ponownie zaczniecie podbiegi. Za jakiś czas po prawej ujrzycie pole golfowe. Może znajdziecie pod nogami jakąś zagubioną piłeczkę golfową? W okolicy rezerwatu Lewice osiągniecie najwyższy punkt trasy – 144,8 m n.p.m. Stamtąd powoli będziecie się szykować do powrotu w stronę Wejherowa. Przebiegniecie przez wzgórze Syjon, okrążycie stadion Gryfa Wejherowo, a po kilku sprawdzających Waszą czujność zmianach kierunku zobaczycie metę, zlokalizowaną na ścieżce przy granicy bazy “Cedron”. Za Wami będzie ponad 10 km biegu, czyli… ćwierćmaraton. Brzmi dumnie! Nie ma wątpliwości, że po pokonaniu tego dystansu polubicie biegi terenowe i spotkamy się na bardziej wymagających trasach!

PÓŁ DZIKA 21 KM

Dystans: 21 km
Przewyższenie: +/- 608 m

 

Terenowy półmaraton to kolejna festiwalowa propozycja zimowej aktywności na świeżym powietrzu. Rozpoczęcie zostało wyznaczone na godzinę 12:00, 15-go stycznia 2021 r. To okazja dla bardziej wytrwałych do zmierzenia się z zimowymi warunkami natury, w tym z szybko zapadającym zmrokiem, ale jednocześnie do poznania pięknych wejherowskich lasów.

   Start zlokalizowany będzie w Parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie. Początek trasy będzie łaskawie płaski, ale już po kilkuset metrach zacznie się to, co lubicie najbardziej: górki 🙂 Miniecie kaplice Kalwarii Wejherowskiej i Górę Oliwną. Stamtąd trasa poprowadzi was kolejnymi morenowymi grzbietami i dolinkami, aż do miejsca, gdzie krótki przełaj sprowadzi was do doliny potoku Cedron, w okolicy polany Młynki. Zacznie się łagodny podbieg do Jeziora Wyspowo, które osiągniecie po ponad 8-miu kilometrach od startu. Tam czekać Was będzie płaski odcinek wzdłuż zachodniego brzegu akwenu. Być może tafla jeziora będzie zamarznięta, ale nie polecamy skracania trasy w ten sposób 😊. Mniej więcej w połowie półmaratonu zaliczycie najwyższy punkt szlaku – 196 m n.p.m. Następnie dotrzecie do pięknego o każdej porze roku Jeziora Borowo, gdzie trochę Was podkarmimy, a jeśli będzie śnieg, to może i bałwana razem ulepimy…

   Po odnowieniu sił witalnych wyruszycie z powrotem do Wejherowa, ale inną drogą. Przed Wami jeszcze sporo zbiegów i podbiegów, ostrych zakrętów i zmian podłoża. Niedaleko mety przebiegniecie przez wzgórze Syjon, okrążycie stadion Gryfa Wejherowo i po kilku zakrętach, w słabnącym świetle zimowego słońca, ujrzycie w dole metę, zlokalizowaną na ścieżce przy granicy bazy “Cedron”. Na pewno nie pożałujecie, jeśli zdecydujecie się na start na tym dystansie. Zapraszamy!

TROPEM RYSIA 42 KM+

Dystans: 42 km
Przewyższenie: +/- 1174 m

 

Królewski dystans, ale rozgrywany w leśnej scenerii, na gruntowych drogach i ścieżkach, z przewyższeniami niewyobrażalnymi dla amatorów biegów ulicznych, dodatkowo w warunkach zimowych, to coś w sam raz dla twardzieli (i twardzielek).

   Początek biegu został wyznaczony na godzinę 8:00, 15-go stycznia 2022 r., a start zlokalizowany będzie w Parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie. Zaczniecie po płaskim, ale już po kilkuset metrach ujrzycie to, co lubicie najbardziej: górki 🙂 Miniecie kaplice Kalwarii Wejherowskiej i Górę Oliwną. Stamtąd trasa poprowadzi was kolejnymi morenowymi grzbietami i dolinkami, aż do miejsca, gdzie krótki przełaj sprowadzi was do doliny potoku Cedron, w okolicy polany Młynki. Zaczną się dalsze podbiegi i leśne widoki, ale będziecie też mieć okazję rzucić okiem na rozległą przestrzeń pól wokół Zbychowa. Dalej, na powrót w lesie, droga zamieni się w malowniczą ścieżkę wijącą się skrajem głębokiej doliny, której dnem biegnie asfaltowa szosa z Redy do Zbychowa. Na ten odcinek szykujcie wszystko, co może Wam służyć do robienia fotek, bo miejsce i Wasza obecność w nim warte są uwiecznienia.

   Kolejne zbiegi, podbiegi i zawijasy trasy wyprowadzą Was do doliny Zagórskiej Strugi. Na 20,5 kilometrze przebiegniecie przez mostek (zakładamy, że będzie tam w dniu biegu 😊), skąd już niedaleko do punktu kontrolnego (20,7 km), zlokalizowanego na leśnym parkingu o wdzięcznej nazwie Piekiełko…

   Napojeni i nakarmieni ruszycie w dalszą drogę starym brukiem, pamiętającym jeszcze pruskie czasy. Poprowadzimy Was lasami i polami do ukrytego w lesie Jeziora Bieszkowickiego. W jego rejonie będziecie mieli do czynienia z najwyższym punktem trasy – 219 m n.p.m.

   Pokręcicie się po leśnych ścieżkach po to, by zbliżyć się do Jeziora Rębówka. Ledwie miniecie urokliwe leśne oczko wodne, a już dotrzecie do kolejnej wodnej atrakcji naszego maratonu – Jeziora Wygoda. Znowu trochę biegu i zza drzew zamruga do Was tafla mini jeziorka Krypko. Ledwie zostawicie je za sobą, a już droga powiedzie Was w stronę północnego krańca Jeziora Wygoda. Jeszcze nie ochłoniecie, a już będziecie się zachwycać widokiem na wyłaniające się po lewej ręce Jezioro Pałsznik. Na kolejnych kilometrach osiągniecie ostatnie już na szlaku, za to najdłuższe i piękne o każdej porze roku Jezioro Borowo. Podążycie jego wysokim, wschodnim brzegiem. Możliwe, że do bodźców wzrokowych dołączą do Was także te węchowe, a to dlatego, że zbliżać będziecie się do punktu kontrolnego na leśnym parkingu w bezpośrednim sąsiedztwem jeziora, gdzie Was podkarmimy.

   Po odnowieniu sił witalnych wyruszycie w kierunku Wejherowa. Przed Wami jeszcze sporo zbiegów i podbiegów, ostrych zakrętów i zmian podłoża. Niedaleko mety przebiegniecie przez wzgórze Syjon, okrążycie stadion Gryfa Wejherowo i po kilku zakrętach, w słabnącym świetle zimowego słońca, ujrzycie w dole metę, zlokalizowaną na ścieżce przy granicy bazy “Cedron”. To co, skusicie się?

ITRA – 2 PKT
GÓRSKIE – 4 PKT

UTMB – QUALIFIER 50K

ITRA – 3 PKT

Górskie – 3 PKT

UTMB – QUALIFIER 50K

NOCNY JELEŃ 66 KM+

Dystans: 66 km
Przewyższenie: +/- 1814 m

 

Koronny dystans Zimowego Festiwalu Biegowego ULTRA WAY. Dodatkowe 24 kilometry ponad maraton, dodatkowe urokliwe miejsca i dodatkowy wysiłek – oto, co czeka na śmiałków, którzy podejmą to wyzwanie, startując w głębokich ciemnościach, 15-go stycznia 2022, o godzinie 4:00 z Parku Miejskiego im. Majkowskiego w Wejherowie.

   Początek trasy będzie płaski, ale już po kilkuset metrach zacznie się to, co lubicie najbardziej: górki 🙂 Miniecie kaplice Kalwarii Wejherowskiej i Górę Oliwną. Stamtąd poprowadzimy was kolejnymi morenowymi grzbietami i dolinkami, aż do miejsca, gdzie krótki przełaj sprowadzi was do doliny potoku Cedron, w okolicy polany Młynki. Zaczną się kolejne podbiegi i leśne widoki, ale będziecie też mieć okazję rzucić okiem na rozległą przestrzeń pól wokół Zbychowa. Dalej, na powrót w lesie, droga zamieni się w malowniczą ścieżkę wijącą się skrajem głębokiej doliny, której dnem biegnie asfaltowa szosa z Redy do Zbychowa. Na tym odcinku pójdzie w ruch wszystko, co może Wam służyć do robienia fotek, bo miejsce i Wasza obecność w nim warte są uwiecznienia.

   Dalsze zbiegi, podbiegi i zawijasy trasy sprowadzą Was do doliny Zagórskiej Strugi. Na 20,5 kilometrze przebiegniecie przez mostek (zakładamy, że będzie tam w dniu biegu :)), skąd już niedaleko do punktu kontrolnego (20,7 km), zlokalizowanego na leśnym parkingu o wdzięcznej nazwie Piekiełko…

   Napojeni i nakarmieni ruszycie w dalszą drogę starym brukiem w stronę Rumi, ale nie ujrzycie zbyt wiele oznak cywilizacji, bo pogonimy Was do lasu! Licznymi podbiegami i zbiegami, istnym galimatiasem leśnych traktów, powiedziemy Was do malowniczej doliny górnego odcinka Zagórskiej Strugi. Z zapasem błota pod podeszwami wybiegniecie na polanę koło leśniczówki Piekiełko, by dalszymi zawijasami przeć w stronę Jeziora Okuniewo. Tam, na parkingu w pobliżu jeziora będzie zlokalizowany nasz drugi punkt kontrolny, na którym będzie okazja się posilić i odpocząć.

   Ruszycie dalej na północny zachód, gdzie w sąsiedztwie luźnych zabudowań Radowskich i Grabowca (Szemud) osiągniecie najwyżej położony odcinek trasy – 234 m n.p.m. A później czas na… leśne jeziora! Jako pierwszy ukaże się Wam Zawiat, później Rębówka – urokliwe oczko wodne. Będą i następne – Wygoda, mini jeziorko Krypko, ponownie Wygoda i Pałsznik. Wreszcie ujrzycie ostatnie już na szlaku, piękne o każdej porze roku Jezioro Borowo. Podążycie jego wysokim, wschodnim brzegiem do punktu kontrolnego, gdzie Was podkarmimy.

   Po odnowieniu sił witalnych wyruszycie w kierunku Wejherowa. Przed Wami jeszcze sporo zbiegów i podbiegów, ostrych zakrętów i zmian podłoża. Niedaleko mety przebiegniecie przez wzgórze Syjon, okrążycie stadion Gryfa Wejherowo i po kilku zakrętach, ujrzycie w dole metę, zlokalizowaną na ścieżce przy granicy bazy “Cedron”. Takie to będzie zimowe ultra!