SZYBKA SARNA 10,38 km

Dystans 10,38 km
Przewyższenie +/- 290 m

START I  META: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Wejherowie ul. Sobieskiego 277C (wejście od ul. Przyjaźni)

START: 14.01.2023 o godz. 13:00.

LIMIT 3 godzin tj. do godziny 16:00

To najkrótszy dystans Zimowego Festiwalu Biegowego ULTRA WAY. W sam raz, by zasmakować biegania w terenie, zmierzyć się z niekoniecznie przyjaznymi warunkami pogodowymi, z dala od bieżni automatycznej w zaciszu klubu fitness. Wystartujecie o godzinie 13:00, 14-go stycznia 2023r z terenu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Wejherowie (ul. Przyjaźni). Już na samym początku biegu zmierzycie się z pierwszym wzniesieniem, po którego zdobyciu skierujecie się w stronę Góry Kalwaria. Stamtąd schodami zbiegniecie do przejścia dla pieszych na ul. Strzeleckiej. Za pasami, po krótkim, płaskim odcinku znów napotkacie schody, tym razem pod górę i od tego miejsca nie będzie już płaskich odcinków aż do okolicy Góry Syjon. Teraz leśne drogi poprowadzą Was łagodnymi podbiegami w kierunku południowym. Na początku piątego kilometra czeka Was ostry skręt w prawo. Tylko nie pobiegnijcie prosto, no chyba że chcecie ukończyć któryś z dłuższych dystansów festiwalu, biegnąc pod prąd 🙂 Trasa osiągnie swą kulminację w sąsiedztwie Rezerwatu Lewice (151 m n.p.m.). Od tego miejsca będzie już prawie cały czas w dół… Za rezerwatem zawrócicie na północ, przetniecie asfaltową drogę, a następnie, po krótkim przełaju, podążycie dalej na północ wzdłuż ogrodzenia pola golfowego. Po ośmiu kilometrach biegu trasa odbije w prawo do lasu. Droga wyprowadzi Was łukiem do stawu na Potoku Pętkowickim. Pobiegniecie kawałek w sąsiedztwie ul. Strzeleckiej, którą po chwili będziecie musieli pokonać, zachowując należytą ostrożność. Za asfaltem wąska ścieżka poprowadzi Was na ostatni podbieg przed metą. Jeszcze tylko ostry zakręt w lewo, po nim długi, prosty zbieg i za zakrętem w prawo ukaże się teren Ośrodka, a tym samym i meta.
Liczymy na to, że trasa dostarczy Wam wielu pozytywnych wrażeń i umocni Waszą wolę biegania z nami po okolicznych lasach w kolejnych edycjach Festiwalu.

PÓŁ DZIKA 27,29 km

Dystans 27,29 km

Przewyższenie +/- 794 m

START I  META: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Wejherowie ul. Sobieskiego 277C (wejście od ul. Przyjaźni)

START: 14.01.2023 o godz. 11:00.

LIMIT 5 godzin tj. do godziny 16:00

ITRA – 1 PKT
GÓRSKIE – 3 PKT

UTMB – QUALIFIER 20M – PKT

Pół dzika był w poprzedniej edycji festiwalu półmaratonem, co tłumaczyło jego nazwę. Ale kto spotyka w lesie dzika, ten… nakłada drogi gdy umyka! No i przybyło nam tych kilometrów 🙂 Nie pożałujecie, wybierając ten dystans. Umiarkowanie długa trasa powiedzie Was przez malownicze lasy okolic Wejherowa. Wystartujecie o godzinie 11:00, 14-go stycznia 2023r z terenu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Wejherowie (ul. Przyjaźni). Już na samym początku biegu zmierzycie się z pierwszym wzniesieniem, po którego zdobyciu skierujecie się w stronę Góry Kalwaria. Stamtąd schodami zbiegniecie do przejścia dla pieszych na ul. Strzeleckiej. Za pasami, po krótkim, płaskim odcinku znów napotkacie schody, tym razem pod górę. Dalej kolejne schody powiodą Was wśród zabytkowych kaplic Kalwarii Wejherowskiej ku Górze Syjon. Po krótkim, utwardzonym odcinku skręcicie w lewo i zbiegniecie do ul. Marynarki Wojennej (droga nr 218), którą przetniecie korzystając z przejścia dla pieszych. Dnem szerokiej doliny Cedronu dobiegniecie do krawędzi lasu. Tam, skręcając ostro w prawo, skierujecie się na południe. Po kilkuset metrach skręt w lewo da Wam możliwość zmierzenia się ze stromym podbiegiem, który wyprowadzi Was na śródleśny grzbiet. Stamtąd, falującą w górę i w dół drogą, z wieloma zakrętami, dobiegniecie na powrót do doliny potoku Cedron. Podążycie nią aż do malowniczego Jeziora Wyspowo. Przez pewien czas trasa poprowadzi Was wzdłuż jego brzegu, by po skręcie w prawo skierować Was na powrót do lasu. Długi, łagodny podbieg, połączony z powtórnym przecięciem drogi nr 218, pozwoli Wam osiągnąć najwyższy punkt trasy w okolicy Jeziora Borowo. Tam będziemy na Was czekać z ofertą kulinarną 🙂 Po opuszczeniu brzegu jeziora skierujecie się w stronę Wejherowa. Leśne drogi poprowadzą was po kolejnych pagórkach do przecięcia drogi nr 224, a za nią, po krótkim podbiegu, dobiegniecie do leśnej, asfaltowej drogi, którą wkrótce opuścicie skręcając w lewo. Patrzcie uważnie na oznakowania i nie zdziwcie się, gdy z przeciwka z góry biec będą w Waszą stronę inni biegacze – będą to zawodnicy z najkrótszego biegu naszego festiwalu. Wspólnym dla wszystkich odcinkiem podążycie w stronę Rezerwatu Lewice. Od tego miejsca będzie już prawie cały czas w dół… Za rezerwatem zawrócicie na północ, przetniecie asfaltową drogę, a następnie, po krótkim przełaju, podążycie dalej na północ wzdłuż ogrodzenia pola golfowego. Po dość trudnym technicznie odcinku trasa odbije w prawo do lasu. Droga wyprowadzi Was łukiem do stawu na Potoku Pętkowickim. Pobiegniecie kawałek w sąsiedztwie ul. Strzeleckiej, którą po chwili będziecie musieli pokonać, zachowując należytą ostrożność. Za asfaltem wąska ścieżka poprowadzi Was na ostatni podbieg przed metą. Jeszcze tylko ostry zakręt w lewo, po nim długi, prosty zbieg i za zakrętem w prawo ukaże się teren Ośrodka, a tym samym i meta.

     Liczymy na to, że spodoba się Wam trasa i, kto wie, może za rok pokusicie się o zmierzenie się z jeszcze dłuższym dystansem? Zapraszamy!

TROPEM RYSIA 54,34 km

Dystans 54,34 km

Przewyższenie +/- 1561 m metrów

START I  META: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Wejherowie ul. Sobieskiego 277C (wejście od ul. Przyjaźni)

START: 14.01.2023 o godz. 6:00.

LIMIT 10 godzin tj. do godziny 16:00

 

ITRA – 2 PKT
GÓRSKIE – 3 PKT

UTMB – QUALIFIER 50M – PKT

Aby tropić rysia nie wystarczy wejść do lasu i pokręcić się na jego obrzeżach. Trzeba skierować się w jego głąb, w mniej uczęszczane przez ludzi miejsca. Pomoże Wam w tym 54-kilometrowa trasa, którą la was przygotowaliśmy. Wystartujecie o godzinie 6:00, 14-go stycznia 2023r z terenu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Wejherowie (ul. Przyjaźni). Już na samym początku biegu zmierzycie się z pierwszym wzniesieniem, po którego zdobyciu skierujecie się w stronę Góry Kalwaria. Stamtąd schodami zbiegniecie do przejścia dla pieszych na ul. Strzeleckiej. Za pasami, po krótkim, płaskim odcinku znów napotkacie schody, tym razem pod górę. Dalej kolejne schody powiodą Was wśród zabytkowych kaplic Kalwarii Wejherowskiej ku Górze Syjon. Po krótkim, utwardzonym odcinku skręcicie w lewo i zbiegniecie do ul. Marynarki Wojennej (droga nr 218), którą przetniecie korzystając z przejścia dla pieszych. Dnem szerokiej doliny Cedronu dobiegniecie do krawędzi lasu. Tam, skręcając ostro w prawo, skierujecie się na południe. Po kilkuset metrach skręt w lewo da Wam możliwość zmierzenia się ze stromym podbiegiem, który wyprowadzi Was na śródleśny grzbiet. Stamtąd, falującą w górę i w dół drogą, z wieloma zakrętami, dobiegniecie na powrót do doliny potoku Cedron. Podążycie nią aż do malowniczego Jeziora Wyspowo. Stamtąd trasa poprowadzi Was skrajem pól między wsiami Wyspowo i Zbychowo do kolejnej atrakcji – ścieżki biegnącej granią wzdłuż głębokiej doliny z majaczącą w dole ul. Redzką. Aby ją
przeciąć będziecie musieli skorzystać z karkołomnego zbiegu, by utraconą wysokość zacząć odzyskiwać na wschodnich stokach doliny. Kolejne zbiegi, podbiegi i zawijasy trasy wyprowadzą Was do doliny Zagórskiej Strugi. Na 21-szym kilometrze przebiegniecie przez mostek (zakładamy, że będzie tam w dniu biegu), skąd już niedaleko do punktu kontrolnego, zlokalizowanego na leśnym parkingu o wdzięcznej nazwie Piekiełko…, na którym nakarmimy Was frykasami bynajmniej nie piekielnymi 🙂 Nakarmieni i rozgrzani przy ognisku podążycie w górę doliny Zagórskiej Strugi, by wkrótce opuścić stary bruk i skierować się w lewo na strome podejście. Dalej, po dłuższym wypłaszczeniu, szlak poprowadzi Was licznymi zbiegami i podbiegami do Piecewa. Fragment odkrytego terenu pozwoli Wam podziwiać krajobrazy zimowych pól, ale wkrótce znów znikniecie w lesie. Przetniecie ruchliwą drogę 218 i napotkacie brukowany trakt, który opuścicie po ok. 2 kilometrach, kierując się w stronę Jeziora Zawiat. Trzy kilometry dalej czekać będzie na was kolejne, urokliwe jeziorko
Rębówko. Trasa poprowadzi Was dalej na północny-zachód, wzdłuż jezior Wygoda, Krypko i Pałsznik leżących na terenie Rezerwatu Pełcznica. Ostrym zwrotem w prawo opuścicie teren rezerwatu, by na 40-tym kilometrze skręcić na północ i ledwie widoczną ścieżką dotrzeć do charakterystycznego, długiego Jeziora Borowo. W sąsiedztwie jego północnego krańca napotkacie drugi punkt żywieniowy. Za wami będzie już dystans maratonu. Od tego miejsca każdy kilometr będzie już "ultra". Przed wami jeszcze sporo leśnych dróg i ścieżek, prowadzących Was w stronę mety. Na początku 48-go kilometra wzmóżcie czujność, gdyż będziecie musieli przekroczyć drogę nr 224. Za nią, po krótkim podbiegu, dobiegniecie do leśnej, asfaltowej drogi, którą wkrótce opuścicie skręcając w lewo. Patrzcie uważnie na oznakowania i nie zdziwcie się, gdy z przeciwka z góry biec będą w Waszą stronę inni biegacze – będą to zawodnicy z najkrótszego biegu naszego festiwalu. Wspólnym dla wszystkich odcinkiem podążycie w stronę Rezerwatu Lewice. Od tego miejsca będzie już prawie cały czas w dół… Za rezerwatem zawrócicie na północ, przetniecie asfaltową drogę, a następnie, po krótkim przełaju, podążycie dalej na północ wzdłuż ogrodzenia pola golfowego. Po dość trudnym technicznie odcinku trasa odbije w prawo do lasu. Droga wyprowadzi Was łukiem do stawu na Potoku Pętkowickim. Pobiegniecie kawałek w sąsiedztwie ul. Strzeleckiej, którą po chwili będziecie musieli pokonać, zachowując należytą ostrożność. Za asfaltem wąska ścieżka poprowadzi Was na ostatni podbieg przed metą.

Jeszcze tylko ostry zakręt w lewo, po nim długi, prosty zbieg i za zakrętem w prawo ukaże się teren Ośrodka, a tym samym i meta. Liczymy na to, że spodoba się Wam trasa i, kto wie, może za rok pokusicie się o zmierzenie się z jeszcze dłuższym dystansem? W zapasie mamy dla Was 76 km, czyli bieg Nocny Jeleń. Zapraszamy!

NOCNY JELEŃ 76,05 km

Dystans 76,05 km

Przewyższenie +/- 2221 m metrów

START I  META: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Wejherowie ul. Sobieskiego 277C (wejście od ul. Przyjaźni)

START: 14.01.2023 o godz. 3:00.

LIMIT 13 godzin tj. do godziny 16:00

 

ITRA – 4 PKT

Górskie – 3 PKT

UTMB – QUALIFIER 50M – PKT

Koronny dystans naszego zimowego festiwalu to już nie przelewki. Sporo kilometrów do pokonania, kto wie – może w warunkach ostrej, śnieżnej zimy? Do tego zacne podbiegi, zaskakujące widoki na śródleśne jeziora i piękne o każdej porze roku wzgórza Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wystartujecie o godzinie 3:00, 14-go stycznia 2023r z terenu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Wejherowie (ul. Przyjaźni). Już na samym początku biegu zmierzycie się z pierwszym wzniesieniem, po którego zdobyciu skierujecie się w stronę Góry Kalwaria. Stamtąd schodami zbiegniecie do przejścia dla pieszych na ul. Strzeleckiej. Za pasami, po krótkim, płaskim odcinku znów napotkacie schody, tym razem pod górę. Dalej kolejne schody powiodą Was wśród zabytkowych kaplic Kalwarii Wejherowskiej ku Górze Syjon. Po krótkim, utwardzonym odcinku skręcicie w lewo i zbiegniecie do ul. Marynarki Wojennej (droga nr 218), którą przetniecie korzystając z przejścia dla pieszych. Dnem szerokiej doliny Cedronu dobiegniecie do krawędzi lasu. Tam, skręcając ostro w prawo, skierujecie się na południe. Po kilkuset metrach skręt w lewo da Wam możliwość zmierzenia się ze stromym podbiegiem, który wyprowadzi Was na śródleśny grzbiet. Stamtąd, falującą w górę i w dół drogą, z wieloma zakrętami, dobiegniecie na powrót do doliny potoku Cedron. Podążycie nią aż do malowniczego Jeziora Wyspowo. Na położonej opodal jeziora polanie będzie się znajdował nasz pierwszy punkt żywieniowy. Stamtąd trasa poprowadzi Was skrajem pól między wsiami Wyspowo i Zbychowo do kolejnej atrakcji – ścieżki biegnącej granią wzdłuż głębokiej doliny z majaczącą w dole ul. Redzką. Trasa będzie prowadziła na północ, aż na krawędź lasu w okolicy Redy. Malowniczo wijące się leśne drogi powiodą was następnie z powrotem na południe. Przedzierając się przez mocno pofałdowany teren, po około 28-miu kilometrach, dotrzecie do mostku na Zagórskiej Strudze, skąd ujrzycie leśnyparking o wdzięcznej nazwie Piekiełko. Będzie to nasz drugi punkt żywieniowy, postaramy się Was nakarmić piekielnie dobrym jedzeniem 🙂 Po chwili odpoczynku trasa poprowadzi Was na małą rundkę w stronę Starej Piły i Łężyc. Po jej zaliczeniu pobiegniecie w kierunku południowym, do malowniczego odcinka doliny Zagórskiej Strugi, wzdłuż której nurtu skierujecie się ponownie na północ, by po przecięciu potoku skręcić w stronę Piecewa. Fragment odkrytego terenu pozwoli Wam podziwiać krajobrazy zimowych pól, ale wkrótce znów znikniecie w lesie. Przetniecie ruchliwą drogę 218 i napotkacie brukowany trakt, który doprowadzi Was przez najwyżej nad poziomem morza położony punkt trasy (230 m) do pierwszego z leśnych jeziorek na trasie – Jeziora Okuniewo. Tutaj napotkacie trzeci punkt żywieniowy, po opuszczeniu którego skierujecie się na północ, w drogę powrotną do Wejherowa. Spodziewajcie się wielu krajobrazowych atrakcji! Jako pierwsze Waszym oczom ukaże się Jezioro Zawiat. Trzy kilometry dalej czekać będzie na was kolejne, urokliwe jeziorko Rębówko. Trasa poprowadzi Was dalej na północny-zachód, wzdłuż jezior Wygoda, Krypko i Pałsznik leżących na terenie Rezerwatu Pełcznica. Ostrym zwrotem w prawo opuścicie teren rezerwatu, by na 62-gim kilometrze skręcić na północ i ledwie widoczną ścieżką dotrzeć do charakterystycznego, długiego Jeziora Borowo. W sąsiedztwie jego północnego krańca napotkacie czwarty i zarazem ostatni punkt żywieniowy. Przed wami jeszcze sporo leśnych dróg i ścieżek, prowadzących Was w stronę mety. Pod koniec 68-go kilometra wzmóżcie czujność, gdyż będziecie musieli przekroczyć drogę nr 224. Za nią, po krótkim podbiegu, dobiegniecie do leśnej, asfaltowej drogi, którą wkrótce opuścicie skręcając w lewo. Patrzcie uważnie na oznakowania i nie zdziwcie się, gdy z przeciwka z góry biec będą w Waszą stronę inni biegacze – będą to zawodnicy z najkrótszego biegu naszego festiwalu. Wspólnym dla wszystkich odcinkiem podążycie w stronę Rezerwatu Lewice. Od tego miejsca będzie już prawie cały czas w dół… Za rezerwatem zawrócicie na północ, przetniecie asfaltową drogę, a następnie, po krótkim przełaju, podążycie dalej na północ wzdłuż ogrodzenia pola golfowego. Po dość trudnym technicznie odcinku trasa odbije w prawo do lasu. Droga wyprowadzi Was łukiem do stawu na Potoku Pętkowickim. Pobiegniecie kawałek w sąsiedztwie ul. Strzeleckiej, którą po chwili będziecie musieli pokonać, zachowując należytą ostrożność. Za asfaltem wąska ścieżka poprowadzi Was na ostatni podbieg przed metą. Jeszcze tylko ostry zakręt w lewo, po nim długi, prosty zbieg i za zakrętem w prawo ukaże się

teren Ośrodka, a tym samym meta i medal za ukończenie najdłuższego dystansu naszego festiwalu.