Trasy

Zimowy Festiwal Biegowy ULTRA WAY

Wybierz trasę

 • Nocny Jeleń 76 km+

  Dystans: 77,00 km
  Przewyższenia: +/- 2411 m
  Limit ukończenia dystansu: 13 godz.
  Start: 13.01.2024 r. godzina 3:00
  Miejsce: Wejherowo Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Wejherowie ul. Sobieskiego 277C (wejście od ul. Dzieci Syberyjskich)
  Meta: Wejherowo Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Wejherowie ul. Sobieskiego 277C (wejście od ul. Dzieci Syberyjskich)
  ITRA: 3 pkt
  Górskie: 3 pkt
  UTMB: Qualifier 100K – PKT
  Dodatkowe informacje

  Najdłuższy dystans festiwalu być może nie robi wrażenia na zatwardziałych ultraskach i ultrasach. Pamiętajcie jednak, że to środek zimy – dzień jest tak krótki, że – pomimo startu w środku nocy – ścigać będziecie się nie tylko ze sobą ale i z zachodzącym słońcem. Gdy dołożyć do tego błoto, śnieg, czy lód, które może spotkacie na trasie, to może okazać się, że na leśnych duktach będziecie od zmroku do zmroku.

  Start zaplanowany został na godzinę 3:00, z miasteczka zawodów w ośrodku szkolnym w Wejherowie. Szlak poprowadzi Was licznymi podbiegami i karkołomnymi zbiegami po krętych drogach i ścieżkach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w tym przez urokliwy Rezerwat Pełcznica z jego śródleśnymi jeziorkami. Szczegółowy opis trasy zostanie udostępniony w komunikacie startowym, ale już teraz można zapoznawać się z jej przebiegiem, albo wybrać się na jej rozpoznanie w terenie.

  Zapraszamy!

  Zapisz się
 • Tropem Rysia 54 km+

  Dystans: 54,80 km
  Przewyższenia: +/- 1656 m
  Limit ukończenia dystansu: 10 godz.
  Start: 13.01.2024 r. godzina 6:00
  Miejsce: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Wejherowie ul. Sobieskiego 277C (wejście od ul. Dzieci Syberyjskich)
  Meta: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Wejherowie ul. Sobieskiego 277C (wejście od ul. Dzieci Syberyjskich)
  ITRA: 2 pkt
  Górskie: 3 pkt
  UTMB: Qualifier 50M – PKT
  Dodatkowe informacje

  Aby tropić rysia nie wystarczy wejść do lasu i pokręcić się na jego obrzeżach.

  Trzeba skierować się w jego głąb, w mniej uczęszczane przez ludzi miejsca. Pomoże Wam w tym ponad 54-kilometrowa trasa, którą dla was przygotowaliśmy.

  Wystartujecie o godzinie 6:00, 13-go stycznia 2024 r. z terenu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Wejherowie (ul. Przyjaźni). Już na samym początku biegu zmierzycie się z pierwszym wzniesieniem, po którego zdobyciu skierujecie się w stronę Góry Kalwaria. Stamtąd schodami zbiegniecie do przejścia dla pieszych na ul. Strzeleckiej. Za pasami, po krótkim, płaskim odcinku znów napotkacie schody, tym razem pod górę. Dalej kolejne schody powiodą Was wśród zabytkowych kaplic Kalwarii Wejherowskiej ku Górze Syjon. Po krótkim, utwardzonym odcinku skręcicie w lewo i zbiegniecie do ul. Marynarki Wojennej (droga nr 218), którą przetniecie korzystając z przejścia dla pieszych. Dnem szerokiej doliny Cedronu dobiegniecie do krawędzi lasu. Tam, skręcając ostro w prawo, skierujecie się na południe. Po kilkuset metrach skręt w lewo da Wam możliwość zmierzenia się ze stromym podbiegiem, który wyprowadzi Was na śródleśny grzbiet. Stamtąd, falującą w górę i w dół drogą, z wieloma zakrętami, dobiegniecie na powrót do doliny potoku Cedron. Podążycie nią aż do malowniczego Jeziora Wyspowo. Stamtąd trasa poprowadzi Was skrajem pól między wsiami Wyspowo i Zbychowo do kolejnej atrakcji – ścieżki biegnącej granią wzdłuż głębokiej doliny z majaczącą w dole ul. Redzką. Kolejne zbiegi, podbiegi i zawijasy trasy wyprowadzą Was do doliny Zagórskiej Strugi.

  Na 21-szym kilometrze przebiegniecie przez potok (suchą stopą), skąd podążycie do punktu kontrolnego, zlokalizowanego na leśnym parkingu o wdzięcznej nazwie Piekiełko…, na którym nakarmimy Was frykasami bynajmniej nie piekielnymi 🙂 Będzie to 23 km trasy. Nakarmieni i rozgrzani przy ognisku podążycie przez mostek w górę doliny Zagórskiej Strugi, by wkrótce skierować się w lewo na strome podejście. Dalej, po dłuższym wypłaszczeniu, szlak poprowadzi Was licznymi zbiegami i podbiegami do Piecewa. Fragment odkrytego terenu pozwoli Wam podziwiać krajobrazy zimowych pól, ale wkrótce znów znikniecie w lesie. Przetniecie ruchliwą drogę 218 i napotkacie brukowany trakt, który z pożytkiem dla Waszych nóg opuścicie po ok. 300 metrach, kierując się okrężną drogą w stronę Jeziora Zawiat. Trzy kilometry dalej czekać będzie na was kolejne, urokliwe jeziorko Rębówko. Trasa poprowadzi Was dalej na północny-zachód, wzdłuż jezior Wygoda, Krypko i Pałsznik, leżących na terenie Rezerwatu Pełcznica. Ostrym zwrotem w prawo opuścicie teren chroniony, by na 40-tym kilometrze skręcić na północ i ledwie widoczną ścieżką dotrzeć do charakterystycznego, długiego Jeziora Borowo. W sąsiedztwie jego północnego krańca napotkacie drugi punkt żywieniowy.

  Za wami będzie już dystans maratonu. Od tego miejsca każdy kilometr będzie już „ultra”. Przed wami jeszcze sporo leśnych dróg i ścieżek, prowadzących Was w stronę mety. Na początku 48-go kilometra wzmóżcie czujność, gdyż będziecie musieli przekroczyć drogę nr 224. Za nią, po krótkim podbiegu, dobiegniecie do leśnej, asfaltowej drogi, którą wkrótce opuścicie skręcając w lewo. Z prawej strony biec będą w tym miejscu w Waszą stronę inni biegacze – będą to zawodnicy z najkrótszego biegu naszego festiwalu. Wspólnym dla wszystkich odcinkiem podążycie w stronę Rezerwatu Lewice. Od tego miejsca będzie już prawie cały czas w dół… Za rezerwatem zawrócicie na północ, przetniecie asfaltową drogę, a następnie, po krótkim przełaju, podążycie dalej na północ wzdłuż ogrodzenia pola golfowego. Po dość trudnym technicznie odcinku trasa odbije w prawo do lasu. Droga wyprowadzi Was łukiem do stawu na Potoku Pętkowickim. Pobiegniecie kawałek w sąsiedztwie ul. Strzeleckiej, którą po chwili będziecie musieli pokonać, zachowując należytą ostrożność. Za asfaltem wąska ścieżka poprowadzi Was na ostatni podbieg przed metą. Jeszcze tylko ostry zakręt w lewo, po nim długi, prosty zbieg i za zakrętem w prawo ukaże się teren Ośrodka, a tym samym i meta.

  Liczymy na to, że spodoba się Wam trasa i, kto wie, może za rok pokusicie się o zmierzenie się z jeszcze dłuższym dystansem? W zapasie mamy dla Was 76 km, czyli bieg Nocny Jeleń.

  Zapraszamy!

  Zapisz się
 • Pół Dzika 27 km+

  Dystans: 27,69 km
  Przewyższenia: +/- 841 m
  Limit ukończenia dystansu: 5 godz.
  Start: 13.01.2024 r. godzina 11:00
  Miejsce: Wejherowo Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Wejherowie ul. Sobieskiego 277C (wejście od ul. Dzieci Syberyjskich)
  Meta: Wejherowo Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Wejherowie ul. Sobieskiego 277C (wejście od ul. Dzieci Syberyjskich)
  ITRA: 1 pkt
  Górskie: 3 pkt
  UTMB: Qualifier 20M – PKT
  Dodatkowe informacje

  Pół dzika był w poprzedniej edycji festiwalu półmaratonem, co tłumaczyło jego nazwę. Ale kto spotyka w lesie dzika, ten… nakłada drogi gdy umyka! No i przybyło nam tych kilometrów 🙂 Nie pożałujecie, wybierając ten dystans. Umiarkowanie długa trasa powiedzie Was przez malownicze lasy okolic Wejherowa.

  Wystartujecie o godzinie 11:00, 13-go stycznia 2024r z terenu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Wejherowie (ul. Przyjaźni). Już na samym początku biegu zmierzycie się z pierwszym wzniesieniem, po którego zdobyciu skierujecie się w stronę Góry Kalwaria. Stamtąd schodami zbiegniecie do przejścia dla pieszych na ul. Strzeleckiej. Za pasami, po krótkim, płaskim odcinku znów napotkacie schody, tym razem pod górę. Dalej kolejne schody powiodą Was wśród zabytkowych kaplic Kalwarii Wejherowskiej ku Górze Syjon. Po krótkim, utwardzonym odcinku skręcicie w lewo i zbiegniecie do ul. Marynarki Wojennej (droga nr 218), którą przetniecie korzystając z przejścia dla pieszych. Dnem szerokiej doliny Cedronu dobiegniecie do krawędzi lasu. Tam, skręcając ostro w prawo, skierujecie się na południe. Po kilkuset metrach skręt w lewo da Wam możliwość zmierzenia się ze stromym podbiegiem, który wyprowadzi Was na śródleśny grzbiet. Stamtąd, falującą w górę i w dół drogą, z wieloma zakrętami, dobiegniecie na powrót do doliny potoku Cedron. Podążycie nią aż do malowniczego Jeziora Wyspowo. Przez pewien czas trasa poprowadzi Was wzdłuż jego brzegu, by po skręcie w prawo skierować Was na powrót do lasu. Długi, raczej łagodny podbieg, połączony z powtórnym przecięciem drogi nr 218, pozwoli Wam osiągnąć najwyższy punkt trasy w okolicy Jeziora Borowo, nad którym będziemy na Was czekać z ofertą kulinarną 🙂 Będzie to już 16 km biegu.

  Po opuszczeniu brzegu jeziora skierujecie się w stronę Wejherowa. Leśne drogi poprowadzą was po kolejnych pagórkach do przecięcia drogi nr 224, a za nią, po krótkim podbiegu, dobiegniecie do leśnej, asfaltowej drogi, którą wkrótce opuścicie skręcając w lewo. Patrzcie uważnie na oznakowania i nie zdziwcie się, gdy z przeciwka z góry biec będą w Waszą stronę inni biegacze – będą to zawodnicy z najkrótszego biegu naszego festiwalu. Wspólnym dla wszystkich odcinkiem podążycie w stronę Rezerwatu Lewice. Od tego miejsca będzie już prawie cały czas w dół… Za rezerwatem zawrócicie na północ, przetniecie asfaltową drogę, a następnie, po krótkim przełaju, podążycie dalej na północ wzdłuż ogrodzenia pola golfowego. Po dość trudnym technicznie odcinku trasa odbije w prawo do lasu. Droga wyprowadzi Was łukiem do stawu na Potoku Pętkowickim. Pobiegniecie kawałek w sąsiedztwie ul. Strzeleckiej, którą po chwili będziecie musieli pokonać, zachowując należytą ostrożność. Za asfaltem wąska ścieżka poprowadzi Was na ostatni podbieg przed metą. Jeszcze tylko ostry zakręt w lewo, po nim długi, prosty zbieg i za zakrętem w prawo ukaże się teren Ośrodka, a tym samym i meta. Liczymy na to, że spodoba się Wam trasa i, kto wie, może za rok pokusicie się o zmierzenie się z jeszcze dłuższym dystansem?

  Zapraszamy!

  Zapisz się
 • Szybka Sarna 10 km+

  Dystans: 10,69 km
  Przewyższenia: +/- 308 m
  Limit ukończenia dystansu: 3 godz.
  Start: 13.01.2024 r. godzina 13:00
  Miejsce: Wejherowo Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Wejherowie ul. Sobieskiego 277C (wejście od ul. Dzieci Syberyjskich)
  Meta: Wejherowo Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Wejherowie ul. Sobieskiego 277C (wejście od ul. Dzieci Syberyjskich)
  ITRA: -
  Górskie: -
  UTMB: -
  Dodatkowe informacje

  To najkrótszy dystans Zimowego Festiwalu Biegowego ULTRA WAY.

  W sam raz, by zasmakować biegania w terenie, zmierzyć się z niekoniecznie przyjaznymi warunkami pogodowymi, z dala od bieżni automatycznej w zaciszu klubu fitness.

  Wystartujecie o godzinie 13:00, 13-go stycznia 2024 r. z terenu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Wejherowie (ul. Przyjaźni). Już na samym początku biegu zmierzycie się z pierwszym wzniesieniem, po którego zdobyciu skierujecie się w stronę Góry Kalwaria. Stamtąd schodami zbiegniecie do przejścia dla pieszych na ul. Strzeleckiej. Za pasami, po krótkim, płaskim odcinku znów napotkacie schody, tym razem pod górę i od tego miejsca nie będzie już płaskich odcinków aż do okolicy Góry Syjon. Teraz leśne drogi poprowadzą Was łagodnymi podbiegami w kierunku południowym. Na początku piątego kilometra czeka Was ostry skręt w prawo. Tylko nie pobiegnijcie prosto, no chyba że chcecie ukończyć któryś z dłuższych dystansów festiwalu, biegnąc pod prąd 🙂 Trasa osiągnie swą kulminację w sąsiedztwie Rezerwatu Lewice (151 m n.p.m.). Od tego miejsca będzie już prawie cały czas w dół… Za rezerwatem zawrócicie na północ, przetniecie asfaltową drogę, a następnie, po krótkim przełaju, podążycie dalej na północ wzdłuż ogrodzenia pola golfowego. Po ośmiu kilometrach biegu trasa odbije w prawo do lasu. Droga wyprowadzi Was łukiem do stawu na Potoku Pętkowickim. Pobiegniecie kawałek w sąsiedztwie ul. Strzeleckiej, którą po chwili będziecie musieli pokonać, zachowując należytą ostrożność. Za asfaltem wąska ścieżka poprowadzi Was na ostatni podbieg przed metą. Jeszcze tylko ostry zakręt w lewo, po nim długi, prosty zbieg i za zakrętem w prawo ukaże się teren Ośrodka, a tym samym i meta.

  Liczymy na to, że trasa dostarczy Wam wielu pozytywnych wrażeń i umocni Waszą wolę biegania z nami po okolicznych lasach w kolejnych edycjach Festiwalu.

  Zapisz się